Мануфактура Christophe Claret
Мануфактура Christophe Claret

Сонячний будинок Кристофа Кларе

Високо в Юрський горах, набагато вище багатьох відомих швейцарських годинникових мануфактур, в місті Ле Локле розташована годинникова фабрика Christophe Claret.

Le Manoir du Soleil d'Ore (маєток золотого сонця - фр.) - старовинний особняк 19 століття, що належав раніше часовому майстру Урбану Юргенсену, зберігає традиційну атмосферу. Тут є дерев'яні стінні панелі, прикрашені різьбленням, і гобелени 16 століття, і піч, викладена кахлями, яку, в принципі, можна розтопити і тепер. Однак, вся ця історична пишність – тільки прелюдія до найцікавішого. А основний інтерес на годинниковій фабриці, природно, викликає виробництво, розташоване в сучасній будові зі скла і бетону. Завдяки майстерності архітектора, ця триповерхова будівля ідеально вписана в ландшафт і зовсім непомітна на фоні особняка, перехід з якого в виробничі приміщення проходить через світлу скляну галерею.

Величезні вікна, крізь які збиральні приміщення освітлює яскраве сонце – не данина моді, а усвідомлена необхідність. Крістоф Кларе прекрасно розуміє, що навколишній простір впливає на продуктивність і, особливо, на якість праці. Майстри, які працюють на мануфактурі, отримують задоволення не тільки від роботи, але і від прекрасної спокійної атмосфери, і від пейзажів за вікном.

Тут відсутня нумерація кімнат. Замість звичайних цифр на дверях можна побачити назви, і вельми романтичні: Atelier Zephir, Atelier Laurea, Atelier Westminster ... Це назви моделей, колись розроблених майстром Кларе. Кожне ательє спеціалізується на зборці певного механізму. На сьогодні їх сім. І працюють в них кращі з кращих майстрів, яких Крістоф Кларе відбирає особисто. Як і століття тому, один майстер відповідає за зборку одного екземпляру і, звичайно, несе за нього персональну відповідальність.

Однак патріархальний уклад, – це тільки оболонка, що приховує прекрасно оснащене сучасне виробництво, що вражає продуманістю і технологічністю. Фабрика Christophe Claret – це мануфактура повного циклу. Тут не просто збирають годинники, але й виробляють абсолютно всі деталі механізму, аж до гвинтів і спіралей, ріжуть скло, виготовляють корпуси, займаються їхньою обробкою, золоченням, родуванням, проводять тести, деякі з них є унікальними для годинникової промисловості в цілому.

Марка Christophe Claret витрачає чимало коштів на нові прилади та інструменти. А оскільки сам Крістоф Кларе – талановитий інженер, він сам розробляє і конструює верстати, які вражають точністю, продуктивністю і довговічністю. Такі верстати відзначені маркою Christophe Claret Engineering, і знайти їх можна не тільки в цехах його власної мануфактури, а й на виробництвах інших, вельми відомих годинникових марок.

16-вісьний фрезерний верстат з одночасною обробкою, на конструювання і розробку якого пішло три роки, використовується на мануфактурі Christophe Claret для виробництва найбільш складних платин механізмів, а також корпусів. Він в десятки разів продуктивніший, ніж звичайні машини, а також значно більш економічній, чим особливо пишається майстер Кларе, який відноситься дуже серйозно до проблеми захисту навколишнього середовища.

Всі компоненти годинників, а їх понад мільйон на шістдесят калібрів, автором яких є Крістоф Кларе, проходять суворі процедури контролю якості, який на мануфактурі позначено абревіатурою TCR (Testing, Certification, Reliability). Деталі, що пройшли контроль, отримують виробничий сертифікат.

Зібрані годинники, звичайно, теж піддаються складним тестам. При цьому перевірка проходить не тільки на звичних апаратах, але і за допомогою унікальних машин, які дозволяють за чотири години провести тести, що дорівнюють шести місяцям безперевних перевірок.

Найбільш вражаючим з тестових приладів, мабуть, є електронний апарат для перевірки герметичності годинників. Подібні апарати не зустрічаються в годинниковій промисловості взагалі, їх застосовують в аерокосмічній галузі для перевірки герметичності кабін аеробусів і космічних кораблів. Майстер Кларе замовив собі зменшений варіант цього приладу, який обійшовся йому в 70 000 шв. фр., але виправдав кожен сантім, вкладений в нього.

Зрештою, після суворих тестів і випробувань, всі годинники обов'язково потрапляють на остаточне затвердження до самого Крістофа Кларе. І це природно, адже в годинниковій справі важливі не тільки верстати. Умілі майстри-годинникарі сьогодні працюють з тією ж впевненістю, як і ремісники далекого минулого.

Висока годинникове мистецтво – це один з небагатьох напрямків людської діяльності, який би не зміг вижити без надзвичайно вузькоспеціалізованих умінь, відточених до досконалості, тих що спираються на традиційні ремесла. І нехай це сприймається як парадокс, але сьогодні старовинні ремесла приваблюють все більше уваги. А такі люди, як Крістоф Кларе, що створили під дахом свого «Будинку сонця» унікальну мануфактуру, де поєднується ручна праця і сучасні технологічні досягнення, зберігають спадщину майстрів минулого і одночасно дають поштовх розробці нових інженерних рішень, які, можливо, стануть визначальними в найближчому майбутньому.

Відредаговано Четвер, 10 січня 2019 12:25
(0 votes)
Прочитано 354 раз
Теги :

Залиште коментар

Введіть потрібну інформацію. Поля позначені зірочкою (*) - обов'зкові. HTML код не допускається.